OPIS PROGRAMU

Kalejdoskop Śląski był cyklicznie występującym programem radiowym w trzech kolejnych audycjach tj. od wtorku do czwartku każdego tygodnia. Pierwotnie powstał w sierpniu 2001 roku jako magazyn emitowany raz w tygodniu w każdą środę wieczorem.
Jest to magazyn o charakterze programu publicystycznego z elementami reportażu, wywiadu i relacji z wydarzeń o zasięgu regionalnym.


Podstawowym założeniem budowy linii programowej programu jest założenie, iż autor audycji zobowiązuje sie w pozytywnej promocji, pokazywać cechy charakterystyczne regonu Górnego Śląska, poprzez jego kulturę, nagromadzona wiedze akademicka, relacje z wydarzeń społecznych i przestawienie działań organizacji pozarządowych. Również przedstawianie działań osób prywatnych, które to maja podobne intencje jest celem funkcjonowania programu, który w chwili powstawania miał swe źródła w podobnych działaniach autora.
Audycja na antenie Radia Piekary występuje, jako zwarty blok z określonym czasem na zbliżony do 15sto minutowych odcinków. 3Krotna emisja w ciągu tygodnia daje możliwość kontynuacji rozpoczętego tematu od wtorku po czwartek, albo wprowadzenia np. 3 różnych relacji z imprez śląskich, literackich czy muzycznych nawiązując do wspólnego mianownika tygodniowego cyklu.
Tak zbudowany program poprze swa cykliczność nakłania słuchacza do powracania o określonej porze przed radioodbiornik. Wieloletnie już doświadczenie wskazuje, że tak koncepcja przynajmniej w znacznej części przynosi oczekiwane efekty (cześć słuchaczy domaga się sie powtórek programu, co tez ma miejsce z pewnym odstępstwem czasu - od 3 do 6 miesięcy).


Przekazywane dotychczas treści
Cyklicznie;
1. Przepisy regionalnej kuchni tradycyjnej.
2. Poranna Akademia Kalejdoskopu Śląskiego, przedstawiająca wiedze akademicka o regionie (mniejszości narodowe i etniczne, działalność Akademii Muzycznej, osiągnięcia śląskich naukowców, dyskusje panelowe)
3. Turystyczno krajoznawcze reportaże prezentujące historyczne i współczesne miejsca istotne dla tożsamości regionu.
4. Relacje z konkursów krasomówczych, śpiewaczych i oratorskich zawierających przekaz w języku śląski.
5. Prezentacje organizacji pozarządowych w tym w szczególności pożytku publicznego.
6. Dyskusje na tematy wokół polityki regionalnej pod patronatem Związku Górnośląskiego.
7. Prezentacja walorów przyrody ożywionej i nieożywionej regionu Górnego Śląska.
8. Wyszukiwanie nowości w turystyce promującej region poprzez materiały reporterskie pokazujące lokalna inicjatywę (…)

Program powstaje przy współpracy osób i organizacji na stale związanych tak merytorycznie jak i emocjonalnie z wartościami reprezentowanymi w kulturze regionu Górnego Śląska, w tym szczególnie tradycji i obyczajach etnicznych, rodzinnych oraz zawodowych profesji właściwych dla regionu.
Czyli na stale współpracujemy z takimi instytucjami jak, kultury;
1. Teatr Śląski
2. Opera Śląska
3. Muzeum śląskie, Górnośląskie, Muzeum Chleba, zamkowe w Pszczynie, Pławniowicach, Muzeum Górnictwa i skanseny górnicze Guido, Luiza i Kopalna Srebra, Dzielnicowe i Miejskie Domy Kultury miast aglomeracji katowickiej.
4. Prezentujemy szlak turystyczny zabytków techniki, oraz drewnianej architektury sakralnej woj.. Śląskiego, współpracując z jednostkami i kościołami je nadzorującymi.
5.

Prowadzimy stała współpracę z ośrodkami akademickimi, w tym;
1. Uniwersytetem Śląskim
2. Politechniką Śląską
3. Akademią Muzyczna
4. Śląskim Uniwersytetem Medycznym
Czego skutkiem są czasowe materiały reporterskie z życia akademickiego i naukowego w/w uczelni. Zachodzi tu wymiana materiału nagranego dla celów drugiego autorskiego programu red. Klaudiusza Głombika Ślaskie Laboratorium dla którego to powstają materiały prezentujące środowiska akademickie i naukowe na śląskich uczelniach wyższych.

Prowadziliśmy stałą lub czasowa (realizacja materiału reporterskiego) współpracę z organizacjami pozarządowymi i instytucjami samorządu wojewódzkiego i loklanego;
1. Związek Górnośląski
2. Ruch Autonomii Śląska
3. Polski Związek Chórów i Orkiestr oddz. śląski
4. Stowarz. Genius Loci Kochłowice
5. Stowarz. Na rzecz ratowania wartości poprzemysłowych huty metali nieżelaznych Szopienice.
6. PTTK oddz. Śląski
7. Polski Czerwony Krzyż ze Centralną Stacją Krwiodawstwa w Katowicach.
8. Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska
9. Fundacja Zamek Chudów
10. Górnośląski Park Etnograficzny Skansen Chorzów
11. regionalne i miejskie placówki muzealne (…)
Oraz np. Miejskimi Centrami Informacji Turystycznej w aglomeracji katowickiej.
I wiele innych.

Nasze programy uzupełniamy muzyką regionalną, tak etniczną jak i popularna folkową i rozrywkową śląską oraz utworami pochodzącymi niskonakładowych wydań np. wydawnictw zespołów śpiewaczych śląskiej chóralistyki, orkiestr dętych czy zespołów folklorystycznych, czym przyczyniamy się do rozpowszechnienia jednych z najcenniejszych walorów wokalnych kultury muzycznej regionu w tradycyjnych brzmieniach Górnego Śląska a także przyległych regionów.

Jak do tej pory od czasu wprowadzenia w ramówkę Radia Piekary pod nową postacią cotygodniowego cyklu (tj od września 2005 roku) zostało wyemitowanych około 200 cykli tygodniowych audycji co daje około 9000 min czasu antenowego (+/- 150 godzin) magazynów występujących pod wspólnym tytułem Kalejdoskop Śląski, który także był już finansowany z budżetu Ministerstwa Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego od czerwca 2006 do końca 2006 roku.

Od marca 2010 roku program przeszedł kolejną metamorfozę. Od tego czasu jest to już codzienny magazyn w którym przekazujemy bieżące informacje z regionu, skutkiem czego program nabrał tempa i rozmachu co do zawartych treści. Audycja stała się bardziej dziennikiem lub programem reporterskim niż jak dotychczas programem w którym można było zawrzeć publicystykę rozbudowaną w odcinkach. Na dziś to program który ma na celu dotrzeć do słuchacza o poranku, w ten czas gdy ten szykuje się do wyjścia do pracy, jest czas jeszcze na pierwszą poranną kawę i odsłuchania naszego magazyny z tematem który miał miejsce dnia poprzedniego albo często zapowiadający wydarzenie na nadchodzący dzień. I w tej formie program się sprawdza! Od marca do dnia dzisiejszego powstało już ponad 550 programów, gdzie np. wydania sobotnie są wyjątkowe bo stanowią podsumowanie tygodnia, co jeszcze bardziej przyśpiesza charakter audycji i staje się, jak to nazwaliśmy radio-ekspresem przeglądy wydarzeń zarejestrowanych na naszej antenie w ciągu minionego tygodnia.

Na Kalejdoskop więc teraz zapraszamy każdego dnia zawsze od 06:45 …


Popularne posty