.

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Unported.
=======================================
TEMAT AUDYCJI - CYTUJĄC ZA FRAŃCISZKANAMI Z PANEWNIK Z MACIERZYSTEGO PORTALU
http://www.parafia.panewniki.pl
„…Św. Franciszek z Asyżu, w 1223r. urządził pierwsze misterium bożonarodzeniowe
w skalnej grocie w Greccio. To wydarzenie zapoczątkowało piękną tradycję budowania monumentalnych szopek w świątyniach franciszkańskich i w całym Kościele.
Początek szopki w Panewnikach, zależnie od źródła, datuje się na lata: 1908 (L. Szarani: Śląski Asyż), a także 1913 ( Prus: Zakup nowego artystycznego żłóbka). Najwcześniejszym budowniczym był br. Ubald Miera, a najwcześniejsze żłóbki były ustawiane po prawej stronie kościoła – w miejscu dzisiejszego ołtarza św. Antoniego. Były one bez tła. W 1926 roku szopka uległa powiększeniu i zmianie. Dzięki zawieszeniu kotary, na której przedstawia się Jerozolimę, dodano głębi perspektywie. Lata 30-te przyniosły kolejne zmiany. Ze względu na nowopowstały ołtarz św. Antoniego, szopka została przeniesiona na lewą stronę kościoła. W tym samym czasie zmienia się także sceneria, w której rozgrywa się Boże Narodzenie – jasne niebo zostaje zastąpione nocnym, gwieździstym nieboskłonem (1933).
W 1947 roku przeniesiono szopkę do głównego ołtarza, a w 1981 przywieziono oryginalne Dzieciątko z Betlejem. Następcą br. Ubalda był br. Fabian Frytz, a później budowniczym szopki został Franciszek Falkus. Od 1996 r. głównym budowniczym jest rzeźbiarz i artysta ludowy, Paweł Jałowiczor, z Jaworzynki–Trzycatka. Od 2001 r., ze strony klasztoru czuwa nad budową o. Alan Rusek, obecnie proboszcz parafii w Panewnikach.
Zainteresowanie szopką franciszkańską było zawsze bardzo duże. Na ten temat Magdalena Piekorz nakręciła film dokumentalny pt. „Franciszkański spontan”, w którym ukazane jest stawianie panewnickiej szopki dzień po dniu. Również Bogumił Jochymczyk w 2006 roku wykonał reportaż fotograficzny z całego przebiegu budowy.
W roku 2005 zdecydowaliśmy się powiększyć żłóbek, rozszerzając go, na lewą boczną nawę, a 2006 roku poszliśmy dalej, rozszerzając żłóbek również na stronę prawą, wskutek czego powstał piękny tryptyk. …”
=======================================
Wszelkie prawa autorskie i pokrewne zastrzeżone, kopiowania rozpowszechnianie bez zgody autora oraz redakcji zabronione.
=======================================
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz